Zavařování patří mezi nejlepší způsoby, jak prodloužit životnost nejrůznějšího ovoce i zeleniny. Jak ale zavařovat tak, aby si vaše plodiny zachovaly co nejlepší kvalitu bez vzniku plísně a jiné infekce? To vše se dozvíte z tohoto článku.
Zásady správného zavařování
* Sklenice i víčka musí být čistá – umyjte je předtím, než do nich dáte jednotlivé plodiny a nechte je usušit.
* Lijeme do zavařovacího hrnce teplou nebo studenou vodu? To záleží na tom, jestli je nálev ve sklenicích teplý nebo studený. V případě, že je nálev teplý, může být i voda dolitá do hrnce teplá.
* Když po zavařování sklenice skládáme z hrnce na podložku, dbáme na to, aby podložka nebyla příliš studená a sklenice nám nepraskly.
* Nezapomeňte si každou sklenici označit štítkem, na kterém bude napsáno o jakou plodinu se jedná, a rok, kdy byla zavařena.
Postup zavařování
1. Čisté sklenice naplníme vybranou plodinou a zavíčkujeme je.
2. Připravíme si zavařovací hrnec, do kterého naskládáme sklenice.
3. Do zavařovacího hrnce přilijeme vodu. Existují dva způsoby – rozhodneme-li se zavařovat v páře, nalijeme vodu jen pod sklenice. Rozhodneme-li se zavařovat ve vodě, zalijeme sklenice do poloviny jejich výšky.
4. Hrnec přiklopíme poklicí a vodu přivedeme k varu.
5. Sledujeme teplotu a čas – ty závisí na tom, jaké plodiny zavařujeme.
6. Sklenice vyskládáme z hrnce a dotáhneme je šroubovacím uzávěrem.
7. Až sklenice vychladnou, otočíme je dnem vzhůru. Pokud víčko protéká, pak netěsní a je potřeba je vyměnit.
Zjednodušený způsob zavařování
Pokud si chcete uchovat pokrm, kterého nemáte až tak velké množství, stačí, když jej povaříte. To znamená přivést jej k bodu vary, chvíli vařit a poté ještě horký přelít do sklenic (které jsme předtím nahřáli například v myčce). Sklenice ihned uzavřeme a obrátíme dnem vzhůru.