Upéct kachnu se zdá jako docela náročný úkol, není tomu ale tak. Pokud se budete držet následujících tipů, vždy se vám podaří upéct šťavnatou kachnu s pěkně propečenou kůrčičkou.
1. Pečte kachnu na mřížce umístěné v pečící formě, aby tuk mohl volně odtékat. Pokud takovou mřížku nemáte, můžete kachnu posadit například na zeleninu nebo na kosti, které umístíte na spodní část pečící formy.
2. Při pečení kachny nikdy nesvazujte nohy – otvor musí být volný, aby se teplo dostalo k huse zevnitř i zvenčí.
3. Kachnu můžete vevnitř naplnit, ale nikdy nenaplňte dutinu celou. To by zabránilo vstupu horkého vzduchu do dutiny kachny. Dovnitř kachny se hodí několik bylin, pomerančová kůra nebo pár hvězdiček badyánu. To dodá kachně dobrou vůni i chuť.
4. Pro křupavou kůrčičku utřete kachnu před pečením kuchyňským papírem a kůži osolte.
5. Vždy pečte kachnu při teplotě 190 °C.
6. Kachna je vhodná také k opětovnému zahřívání. Pokud vám tedy zbude z předchozího dne, můžete si ji jednoduše ohřát v horké troubě nebo pod grilem a dopřát si ji znovu!
7. Pokud kachnu ohříváte a přejete si křupavou kůrčičku, opět se vyplatí kůži před ohříváním otřít kuchyňskou utěrkou a teprve poté zahřívat.
8. Kachna, stejně jako ostatní masa a drůbež, potřebuje určitý čas po pečení odpočívat, aby se usadily šťávy. To vám také pomůže při manipulaci s masem – kachna již nebude tak horká.
9. Pokud podáváte kachnu se zelím nebo jinou omáčkou, vždy servírujte kachní maso nahoře, aby kůrčička zůstala stále křupavá.
10. Jak dlouho péct? Už jsme si řekli, že kachnu pečeme na 190 °C. Obecná rada zní, že na jedno kilo kachny pečeme 45 minut. Pokud tedy máme kachnu o hmotnosti 1,5 kg, pečeme 1,25 hodiny, dvoukilovou kachnu pak 1,5 hodiny a kachnu vážící 2,5 kg pečeme 1,75 hodiny. Podobně postupujeme u dalších hmotností.