Dobrý spánek ovlivňuje vaše duševní a fyzické zdraví. Spánek je silným faktorem pro denní energii, produktivitu, emoční rovnováhu a dokonce i váhu. Spousta lidí má však problémy s usínáním. Existuje řešení. Zkuste několik jednoduchých změn.
Jděte spát a vstávejte ve stejnou dobu
To pomáhá nastavit vnitřní hodiny vašeho těla a optimalizovat kvalitu vašeho spánku. Běžte, když se normálně cítíte unaveni. Pokud máte dostatek spánku, měli byste se přirozeně probudit bez budíku. Nepřispávejte si ani o víkendech. Pokud potřebujete odpoledního „šlofíka“ neprotahujte ho na déle než 20 minut.
Bojujte s ospalostí po večeři
Pokud jste ospalí ihned po večeři, přestaňte se sezením na gauči a běžte dělat něco aktivního, jako je například mytí nádobí, zavolání příteli nebo rodičům nebo si připravte oblečení na další den. Pokud se poddáte ospalosti, můžete se probudit později v noci a máte problémy s opětovným usnutím.
Před spaním
Svou postel používejte pouze ke spaní (a k milování s partnerem). Do postele nepatří mobilní telefony a jiná elektronika. Nesledujte z postele televizi. Vhodnou činností před spaním je například četba. Monitory totiž narušují náš mozek tím, že mu říkají, že je vlastně ráno. Večeři si dejte alespoň 2 hodiny před spaním.
Travte více času venku
Pokud budete více venku, vaše tělo si lépe nastaví vnitřní hodiny. Běžte na procházku se psem nebo se jen tak běžte projít.
Čas spát
Když už je čas ke spaní, ujistěte se, že vás nic nebude rušit. Vypněte si vyzvánění na telefonu, zatemněte místnost závěsy nebo žaluziemi a vypněte přebytečná světla (například z digitálních hodin) odstraňte. Pokud v průběhu noci musíte vstát a jít například na WC, pak nerozsvěcujte. Pokud by se tím výrazně snížila orientace ve vašem domě nebo bytě, použijte malou baterku. Nedoporučuje se mobilní telefon.