Někteří lidé jsou náchylní k zuřivosti. Hněv je ale pocit, který můžeme ovlivnit. Hněv má sílu – ale existují zdravé a současně také nezdravé způsoby, jak kontrolovat vztek. Co tedy dělat, aby vás neovládnul váš vztek, ale naopak vás přivedl k něčemu pozitivnímu?
Předstírání
Předstírat, že nejste naštvaní, není pro vás dobré. Tím, že dáte svůj vztek najevo, se snáze uklidníte. Zkuste se například usmívat. I když to nebude upřímný úsměv, i takový dokáže časem zvednout náladu. Tím, že přiznáte svůj vztek, budete schopni pracovat na řešení, a také tím snížíte svůj vnitřní konflikt.
Odstraňte hněv
Hněv může mít podobné projevy, jako jiné formy vzrušení, jako je úzkost nebo dokonce vzrušení. Pokud se vám podaří uklidnit fyzické impulzy, můžete získat svůj vztek pod kontrolu. Zpomalte dýchání několika dlouhými nádechy. Povolte svaly jejich procvičením a uvolněte zatnuté pěsti. Svou zuřivost si můžete vybít někde jinde – zkuste běh, kick-box, tanec, skákání na laně apod.
Meditace vděčnosti
Pokud vztek pociťujete dlouhodobě, můžete si pomoci meditací. Nebojte se, není k tomu zapotřebí žádného dlouhého studia dýchání či něčeho jiného. Jednoduše si zkuste napsat seznam věcí, za které jste vděční. Seďte a přemýšlejte o tom, co je ve vašem životě správné. Přemýšlejte také o osobě, o které si myslíte, že vám ublížila a zkuste využít empatii, která vám pomůže často neutralizovat hněv.
Sdílejte svůj vztek
Pokud máte přítele nebo jinou osobu, které důvěřujete, můžete se mu svěřit. Pokud vás trápí vztek, sdílení vašich pocitů se svými blízkými vám může pomoci. Někdy můžete získat jiný pohled na věc a pochopit osobu, se kterou jste v rozporu, nebo věc, která vás vzteká. A i když vám blízka osoba nenabídne řešení, samotné svěření se vám pomůže regulovat vztek, případně ho i odstranit.