Inhalace je léčba zejména chronických onemocnění horních nebo dolních cest dýchacích. K inhalaci se používají tři systémy – aerosolové dávkovače, inhalace práškovou formou léčiv a nebulizátory. Studená nebo teplá inhalace se pak zavádí v závislosti na tom, o jaký typ inhalace se jedná. Zní to poměrně složité, ale nebojte se. Je to jednoduché. V tomto článku si zodpovíme, jak správně inhalovat.
Kdo může inhalovat?
Inhalace je vhodná pro jedince, kteří jsou často nemocní – trpí na rýmy, kašel nebo chronické záněty v oblasti průdušek, horních i dolních cest dýchacích. Předtím, než začnete cokoli inhalovat, se poraďte se svým lékařem. Ten může doporučit způsob inhalace a souběžně zavést léčbu antibiotiky.
Jak správně inhalovat prostřednictvím inhalátoru?
Postup správné inhalace je důležitý k tomu, aby vaše inhalace byla co nejprospěšnější – vždyť proto to děláme. Začněte tak, že se zhluboka nadechnete a vydechnete. Tím si pročistíte plíce ještě před začátkem samotné inhalace. Nyní se nadechnete aerosolu, na chvíli zadržíte dech a poté vše vydechnete. Opakujte toto třikrát. Poté si dejte krátkou přestávku, kdy se třikrát zhluboka nadechnete mimo náústek. Celý tento proces opakujte také třikrát.
Jak inhalovat z vodních lázní?
Do hrníčku si dejte zahřátý roztok (solný roztok, bylinný roztok, nebo Vincentku) a tu jednoduše vdechujte nosem nebo ústy (závisí to na tom, jestli léčíte horní nebo dolní cesty dýchací – pro léčbu dolních cest dýchacích se vdechuje ústy). Inhalovat můžete i několik dnů, po dobu asi 15 minut. Výhodnější je inhalovat častěji a kratší dobu, než například jednou denně delší dobu.
Co očekávat od inhalace?
Účinky inhalace se projeví za několik dní, v některých případech ale může jít i o několik týdnů. V domácím prostředí se doporučuje k inhalaci solný roztok nebo roztok obohacený o bylinky, nebo například Vincentka.