Správná poloha u ležení je důležitá pro celkovou kvalitu vašeho spánku. Velký podíl na tom, jak spíte má také kvalita matrace. Takže matraci si vybírejte velice pečlivě, ne přes internet. Zajděte si na prodejnu a dejte si na čas. Nechte si poradit od obsluhy – mladší lidé si vybírají většinou tvrdší matrace, lidé po čtyřicítce naopak volí měkčí. Správná matrace by měla podpořit stavbu vaší páteře.
Jak správně ležet?
Matrace ale není jediný důležitý aspekt pro správnou polohu ležení. Ať už spíte na zádech, pravém nebo levém boku, vždy vás ovlivní také to, jaký máte polštář. Ten vám může způsobit bolesti, nebo váš krk naopak podpořit. Nejlépe je vsadit na anatomické polštáře, které drží páteř v přirozené pozici.
Jaké polohy na spaní jsou nejzdravější?
Nejzdravější pozice na spaní je pak na zádech s rukama podél těla. Pod hlavu si nedávejte příliš mnoho polštářů, protože pak si způsobujete vybočení páteře. Pokud musíte spát na boku, pak si lehněte raději na pravý bok, při kterém odlehčujete srdci i páteři. Kolena by měla být co nejvíce narovnaná. V žádné spací poloze si nedávejte ruce pod hlavu, namáháte jak páteř, tak také ramenní klouby.
Jak správně ležet v těhotenství?
Nejlepší je poloha na levém boku – ale není nezbytností. Ženy, které mají rizikové těhotenství, by však tuto polohu rozhodně měly dodržovat. Každá žena ale má spát v takové poloze, která jí nejvíce vyhovuje – jedině tak se může dobře vyspat. A správný spánek je to, co těhotná žena opravdu potřebuje.
* Spát na levém boku je pro těhotné nejlepší. Žena tím zlepšuje krevní oběh dítěte, které navíc získává efektivnější výživu z placenty. Na pravé straně dělohy se nachází céva, která odvádí krev z dolní poloviny těla. Při spaní na levém boku je tato céva volná, takže odtok krve z placenty se nezpomaluje.
* Spát na zádech je pro těhotné nebezpečné. Toto je mýtus, který se traduje léta. Ačkoli se spaní na zádech pro ženu ve třetím trimestru nedoporučuje, protože dochází k tlačení na velkou dutou žílu, která vede krev z dolní poloviny těla k srdci, může mít žena pocit dušení či nevolnosti. Navíc děloha tlačí na břišní cévy i močový měchýř. Spát na zádech by neměly pouze ženy, které mají rizikové těhotenství.
* Spaní na břiše v těhotenství dovoleno. Žena má obecně spát v poloze, která je jí nejpohodlnější. Ve vyšším stádiu těhotenství je spaní na břiše dokonce nemožné.